Yapacana

Cerro Yapacananajdeme ve státě Amazonas , jihozápadně od soutoku Orinoco a Ventuari,  přičemž je nejdostupnějším a zároveň nejstřeženějším národním parkem Amazonas. Leží v dostupné vzdálenosti od města San Fernando de Atabapo. Pokud o něm hovoříme jako o nejstřeženějším parku je to vzhledem k poměrně rozsáhlým povrchovým nalezištím zlata a drahých kamenů, především diamantů, což v souvislosti s jeho dostupností vede k ilegální těžbě na jeho území o výměře 320 000 hektarů.

Cerro Yapacana, pohled od řeky VentauriCerro Yapacana, hora zvedající se příkře z orinockých břehů je základním prvkem tohoto parku, z prakticky nulové nadmořské výšky vystoupá do 1345 metrů. Teploty se pohybují  mezi 13 ° C a 27 ° C, srážky jsou hojné, stále se nacházíme v oblati tropického deětného pralesa. Hlavním říční tokem je Yagua, přítok Orinoka na kterém najdeme řadu ostrovů se zajímavými biotopy.

Hranice vytváří řeka Ventura ze severu, Orinoco  a jeho soutok s Yagua od jihu, Yagua zde vytváří mnoho ostrovů z nichř uveďme alespoň několik největších  Corocoro, Araguato Carida, Mata de Palma a Perro del Agua jež oplývají naplaveninami se zlatými písky.osada Yekwana v parku Yapacana

Převažující vegetace na kopcích kolem Cerro Yapacana odpovídá skladbě deštného pralesa, pobřežní partie pak záplavové savaně. Bílý písek na úpatí hory vede k chudší vegetaci s podivnými formami růstu. Najdeme zde zástupce rodu Tetrameristaceae, což je druh, Dendrobates steyermarkikterý je na území obou amerik znám pouze na tomto místě, dalším potvrzeným místem výskytu je Malajsie.

Fauna je tradičně velmi rozmanitá, vzhledem k neměnící se skladbě druhů oprotiostatním parkům Amazonas uvedu jen endemického zástupce, kterým  je prudce jedovatá žába jasně červeného zbarvení Dendrobates steyermarki.

Vzhledem k časté ilegální těžbě zlata a diamantů se pro vstup do parku vyžaduje zvláštní povolení správy parku, nicméně tato je velmi vstřícná k turistickým aktivitám.

Zájemcům, kteří chtějí navštívit amazonskou džungli a její původní indiánské obyvatele mohu s ohledem na dostupnost parku doporučit. Dotazy prosím směřujte na treky@venezuelanadlani.cz